Авганистанците пристигнаа и во Приштина

Првата група од 111 бегалци од Авганистан синќа пристигна во Приштина.

Групата веднаш беше испратена на медицински преглед, по што ќе биде вакцинирана против Ковид-19. Според приштинскиот весник Коха, сите биле тестирани за коронавирус и биле негативни.

Авганистанците пристигнаа на аеродромот во Приштина со лет на американското воздухопловство и беа пречекани од косовската претседателка Вјоса Османи, премиерот Албин Курти и американскиот амбасадор Филип Коснет.

Тие ќе бидат згрижени во поранешниот камп на компанијата Беџтел Енка, сместен во близина на американска воена база во Урошевац.

Total
11
Shares
Поврзани објави
Повеќе

Експлозии во Киев

Градоначалникот на Киев, Виталиј Кличко на Телеграм објави дека утрово во градот се случиле неколку експлозии. Имаше неколку…