Апасиев: Невакцинираните не се болни !

А бе можете вие да си нарачуете разни правни мудросерки од Хелсиншки и од Комисија за антидискриминација, ама ништо не може да ги оправда сегрегирачките владини мерки против невакцинираните, кои од ден за ден стануваат се поекстензивни.

И да разјасниме, НЕВАКЦИНИРАНИТЕ НЕ СЕ БОЛНИ. Доколку би биле, ондак ограничувањата кои им ги наметнувате би имале смисла. Дотогаш, тие остануваат протофашистички обиди на вашата бедна духовна гарсоњера!

p.s. И да. Антиваксерите го киднапираа минатиот протест, но тоа е пропуст на организаторот, што не ја намалува неговата легитимност против владиниот авторитаризам.

Total
1
Shares
Поврзани објави