Видео: Торнадото во Чешка се движело со брзина од над 300 километри на час

Силни бури ја опустошија Јужна Моравија, долж јужната граница на Чешка и уништија делови од некои градови, при што загинаа најмалку три лица, а десетици беа повредени, соопштија службите за итни случаи и медиумите.

Торнадото, пријавено во градовите околу Ходонин, долж границите на Словачка и Австрија и на 270 км југоисточно од главниот град Прага, достигна брзина на ветер над 332 км на час и го одбележаа најсилниот во модерната историја на централноевропската нација и неговото прво торнадо од 2018 година.

Силното невреме откина покриви од куќи и други згради, разнесени прозорци, превртени автомобили и расфрлани остатоци низ улиците.

Total
1
Shares
Поврзани објави