Во близина на Италија потона брод, загинаа 41 мигрант, меѓу кои три деца

Четириесет и еден мигрант загина, а четворица ја преживеаја несреќата кај италијанскиот остров Лампедуза, кога бродот со кој патуваа од Африка беше целосно уништен, велат преживеаните.

Преживеаните – тројца мажи и една жена – им кажале на спасувачите дека биле на брод што го напуштил Сфакс, Тунис, во четвртокот, но потонал за неколку часа.

Во него имало 45 лица, меѓу кои и три деца, велат тие.

По потекло се од Брегот на Слоновата Коска и Гвинеја, а на италијанскиот остров пристигнале во средата.

Меѓу жртвите има и жена од Брегот на Слоновата Коска и нејзиното едногодишно бебе.

Се вели дека тие биле спасени од товарен брод, а потоа пренесени од брод на италијанската крајбрежна стража.

Повеќе од 1.800 луѓе досега ги загубија животите оваа година преминувајќи од Северна Африка во Европа.

Туниските власти соопштија дека Сфакс, пристанишен град на околу 130 километри од Лампедуза, е местото од кое мигрантите најчесто се упатуваат кон Европа, барајќи безбедност и подобар живот.

Во последните денови, италијанските патроли и добротворни групи спасија уште 2.000 луѓе кои пристигнаа на Лампедуза.

Тунис бележи зголемување на расистичките напади врз црните Африканци во последните месеци, што доведе до зголемување на обидите на луѓето да ја напуштат земјата со бродови.

Оваа трагедија уследи по јунската катастрофа кога потона брод полн со мигранти.

Имаше најмалку 78 мртви и уште стотици исчезнати.

Total
0
Shares
Поврзани објави