Голем пад на биткоинот дури за 7 проценти

Биткоинот денеска падна под 30.000 долари на најниско ниво за една недела, бидејќи на пазарот повторно се појави аверзија кон ризични инвестиции.

Најголемата глобална криптовалута по пазарна капитализација падна за дури 7,1 отсто на 29.209 долари, на нивото последен пат забележано на 30 мај, пишува Блумберг.

Останатите токени, исто така, ослабеа, при што етерот потона за 7,3 проценти на 1.725 долари.

Пресвртот дојде само еден ден откако биткоинот повторно достигна вредност над 31.000 долари, што поттикна очекувања кај некои инвеститори дека има простор за понатамошен раст. Сепак, најстарата криптовалута во светот наиде на отпор помеѓу нивоата од 31.500 до 32.000 долари, вели Маркус Сотири, аналитичар во британската дигитална брокерска куќа GlobalBlock.

Следеше падот на криптовалутите бидејќи тргувањето со фјучерси во САД остана во минус, додека доларот продолжи да зајакнува. Скокот на приносите на американските државни обврзници ги поттикна стравувањата дека зголемените трошоци за задолжување може да предизвикаат рецесија. Биткоинот е во силна корелација со движењето на цените на другите ризични средства, како што се акциите, во последните неколку години.

фактор.мк

Total
1
Shares
Поврзани објави