Горецка со порака до Унгарија: Ширете љубов 🏳️‍🌈

ЛЕОН ГОРЕЦКА, sвездата на Баерн и Германија, познат по својот активизам, го прослави голот со кој драматично ја спаси Германија на Евро и на посебен начин ја нокаутира Унгарија.

На шест минути пред крајот на натпреварот од последното коло во групата во Минхен, на повидок беше една од најголемите сензации на ЕП. Германија, која убедливо (4:2) ја победи Португалија, актуелниот шампион на Европа, во претходното коло, губеше со 1:2 од Унгарија.

Една од најслабите репрезентации на толку масовното (24 учесници) Евро скоро и ќе направеше подвиг и ќе поминеше во второто коло во најтешката група, во која, покрај горенаведеното, Франција е и сегашен светски шампион.

Сепак, тој ја спаси Германија со гол во 84-та минута и ги испрати дома. Тој го прослави најважниот гол во својата кариера правејќи симбол на срцето со рацете кон унгарските навивачи, испраќајќи им порака за љубов.

Оваа прослава привлече големо внимание поради пораката што ја испрати и контекстот во кој се случи, како и сликата што ја испрати.

Тоа беше порака за поддршка на хомосексуалците поради растечката и институционална хомофобија во Унгарија, и беше испратена од германски фудбалер кој често изразува поддршка за ЛГБТ заедницата.

После натпреварот, Горецка објави слика од својата прослава на Твитер со статус „Ширете љубов. Дааа!“

Градските власти во Минхен исто така сакаа да го сторат тоа што го направи Горецка.

Два дена пред натпреварот беше објавено дека стадионот на кој ќе се играат натпреварите ќе биде осветлен во боите на виножитото.

Total
1
Shares
Поврзани објави