ДОЛАРОТ БЕЗ ПОГОЛЕМИ ПРОМЕНИ, БИТКОИНОТ ВО ПОХОД КОН ВРВОТ

Тивок почеток на неделата на низа пазари додека трговците го гледаат Извештајот за инфлација во САД во вторник, следниот веројатен двигател на акцијата на цените. Минатонеделниот Извештај за работни места во САД беше ублажен со големата ревизија на бројот од јануари и неочекуваното високо ниво на невработеноста во САД.

Индексот на доларот останува пригушен во вторник наутро во Азија, бидејќи инвеститорите ги очекуваат клучните податоци за американските потрошувачки и производни цени за поголема јасност околу поместувањето на каматните стапки на Федералните резерви. Индексот на доларот што ја мери зелената банкнота во однос на кошницата валути достигна највисоко ниво од 102,83 претходно на сесијата пред да намали некои добивки кои моментално ќе изнесуваат 102,79, што е пад од 0,06% на денот.

Во меѓувреме, референтните 10-годишни приноси на американското Министерство за финансии остануваат блиску до марка од 4%. Помеѓу кошничките валути, EURUSD и GBPUSD се тргуваат повисоко за 0,11% на 1,0941 $ и 1,2821 $ соодветно.

Се предвидува дека податоците за инфлацијата во САД во вторник ќе покажат дека основната отчитување се движи пониско, додека насловот е непроменет. Забележете дека САД ги сменија часовниците еден час нанапред, па податоците ќе бидат објавени денес напладне.

Индексот на американскиот долар моментално се наоѓа на средината на петочниот опсег. Дневниот графикон го прикажува индексот на доларот како силно препродаден, користејќи го индикаторот CCI, но остатокот од графиконот останува негативен со помала патека на најмал отпор.

БИТКОИНОТ ВО ПОХОД КОН ВРВОТ

Биткоинот ја започна неделата со наплив, влечејќи го остатокот од просторот за криптовалути повисоко со него. Кон крајот на минатата недела Биткоинот се обиде и не успеа да направи свеж биткоин за сите времиња Побарувачката за биткоин останува висока, но утрово беше постигнат нов ATH со леснотија бидејќи купувачите ја презедоа контролата на пазарот. Побарувачката за биткоин останува на високо ниво, водена првенствено од новите провајдери на ЕТФ, додека новата понуда е ограничена. Страната на понудата на равенката наскоро ќе стане построга кога настанот за преполовување на Биткоин ќе се одржи во средината на април.

Вестите, исто така, беа објавени порано дека LSE планира да прифати апликации за Bitcoin и Ethereum ETN во Q2, можеби, исто така, помогнаа да се поттикне повисоко денес.

Биткоинот сега е во режим на откривање цена бидејќи се тргува сè повисоко. Тековната побарувачка може да доведе до тестирање на нивото од 75.000 долари наскоро, иако остриот пресврт пониско не може да се исклучи. Криптовалутите остануваат многу нестабилни, нагласено со дневната осцилација од 5-ти март, која покажа дека БТК/УСД може да достигне и 69 илјади долари и 59 илјади долари во истата сесија.

Златото се консолидира околу 2.180 долари/унца. во раната трговија и може да се движи уште повисоко. Дневниот графикон е позитивен, а основната позадина останува поддршка. Повторно со златото на територијата на сите времиња, точните предвидувања на цените може да бидат тешки. Голем отпор на фигурата од 2200 $/oz. може да влезе во игра наскоро.

pari.mk

Total
0
Shares
Поврзани објави