Еврото е околу највисокото ниво во однос на доларот во последната година

На девизните пазари курсот на еврото се движи околу највисокото ниво во однос на доларот во последната година, бидејќи на инвеститорите им се чини дека европската економија е многу поотпорна на ширење на ризикот во банкарскиот систем за разлика од американската, а загрижени се и за можноста од рецесија во САД.

Како резултат на тоа, индексот на доларот, кој ја мери вредноста на курсот на доларот во однос на шесте најважни светски валути, падна за 0,4 отсто, на 101,4 поени. Во средата стигна до 101 поен, најниска оценка во последните две недели.

Еврото, од друга страна, се движи околу највисокото ниво во однос на доларот во последната година од 1,104 долари, што е за 0,6 отсто повеќе од претходниот ден, додека инвеститорите шпекулираат дека економските изгледи на Европа би можеле да бидат добри откако Германија вчера ја зголеми оценката за нејзината овогодинешниот раст од 0,2 на 0,4 отсто.

На пазарите на нафта се чини дека цената на барелот се стабилизира, откако потона повеќе од четири отсто. Еден барел Брент во Лондон утрово поскапе за 0,5 отсто, на 78,09 долари, а WTI во САД за 0,3 отсто, на 74,5 долари.

Утринава паднаа и азиските берзи бидејќи проблемите со американската регионална банка First Republic продолжуваат да ги загрижуваат инвеститорите, а нервозни се и пред објавувањето на податоците за американскиот БДП, стравувајќи од негативни изненадувања, па во вакви услови слабее и стапката на доларот во однос на еврото.

Индексот MSCI на азиските берзи во 06:00 часот беше во минус од 0,3 отсто, додека јапонскиот индекс Никеи падна за 0,4 отсто.

Total
0
Shares
Поврзани објави