ЕУ планира да одмрзне средства на руски банки за да дозволи трговија со храна

Европската унија е подготвена да одмрзне дел од средствата што ги поседуваат руските банки под санкции за да дозволи трансакции за трговија со храна и ѓубрива, објави „Ројтерс“, повикувајќи се на нацрт-документот.

Покрај тоа, Брисел наводно има намера да го олесни извозот на храна од руските пристаништа, кои се суспендирани поради санкциите на Западот.

Според податоците на Организацијата за храна и земјоделство на ОН, во 2021 година Русија и Украина беа меѓу водечките светски извозници на различни видови главна храна, вклучувајќи пченица и пченка, додека Русија беше и водечки извозник на ѓубрива.

Европската унија воведе шест пакети санкции против Русија од почетокот на конфликтот со Украина.

Санкциите вклучуваат финансиски и банкарски ограничувања.

Total
51
Shares
Поврзани објави