Заедничка литургија на МПЦ-ОА и СПЦ во соборниот храм „Св. Климент Охридски” во Скопје

МПЦ-ОА и СПЦ заедно денес служат литургија во соборниот храм „Свети Климент Охридски” во Скопје.

Со литургијата чиноначалствуваат поглаварите на МПЦ-ОА и СПЦ, архиепископот охридски и македонски Стефан и патријархот српски Порфириј. Литургијата е отворена за верниците.

Total
2
Shares
Поврзани објави
Повеќе

Почина маестро Џамбазов

Денеска почина Александар Џамбазов. Веста ја објави неговиот син Игор Џамбазов. Си замина нашиот МАЕСТРО, тивко и нечујно,…