„Западот не сакаше да ја слуша Русија, имаше други планови“, рече Путин на парадата на Црвениот плоштад во Москва

Рускиот претседател, Владимир Путин, обраќајќи им се на војниците на Денот на победата во Москва, рече дека Западот се подготвувал да ја нападне Русија, додека Русија секогаш се борела за безбедноста на меѓународната заедница.

„Западот не сакаше да ја слуша Русија, имаше други планови“, рече Путин на парадата на Црвениот плоштад во Москва.

НАТО создаваше закана за нашите граници, додаде рускиот претседател.

„Неприфатлива закана се приближуваше до нашите граници“, кажа Путин, додавајќи дека Русија ја следела акумулацијата на оружје, особено од страна на НАТО.

„Западот подготвуваше инвазија на нашата земја, вклучувајќи го и Крим“, рече Путин, мислејќи на полуостровот во Украина што Русија го анектираше во 2014 година.

Тој тврди дека Русија направила се за да го спречи агресорот.

Путин нагласи дека специјалната воена операција, како што Русија ја нарекува инвазијата на Украина, е неопходна и навремена мерка и е единствената правилна одлука.

Спротивно на некои очекувања, Путин и денеска не го спомна зборот војна кога зборуваше за рускиот напад врз Украина.

Тој не спомена ниту генерална мобилизација, која некои ја очекуваа, но Кремљ претходно ја демантираше, нарекувајќи ја бесмислица.

Во говорот кој беше поблаг од очекуваното, рускиот претседател се осврна и на руските воени загуби, оддавајќи им почит со едноминутно молчење за загинатите војници.

Тој најави и помош за децата на загинатите војници во Украина.

Total
1
Shares
Поврзани објави