Зеленски – Евровизија ќе се одржи во Мариупол

Претседателот на Украина, Володомир Зеленски веднаш по победата на Украина на Евровизија најави дека ќе дадат се од себе наредна година манифестацијата да се одржи во Мариупол.

-Нашата храброст го импресионира светот, нашата музика ја освојува Европа!
Следната година Украина ќе биде домаќин на Евровизија! По трет пат во својата историја. И верувам – не е последен.
Ќе дадеме се од себе да бидеме домаќини на учесниците и гостите на Евровизија во украински Мариупол.
Ослободен, мирен, повторно изграден!
Ви благодариме што победивте со оркестарот Калуш и на сите што гласаа за нас!
Сигурен сум дека нашиот победнички акорд во битката со непријателот не е далеку, напиша Зеленски на Фејсбук.

Total
0
Shares
Поврзани објави