Избори во Турција – Ердоган и Киличдароглу одат во втор круг за претседателски мандат

Тесна трка во Турција. За првпат по две децении сè поизвесно е дека ќе се оди на втор круг претседателски избори, кој ќе се одржи за две недели. Реџеп Таип Ердоган е во водство во однос на Кемал Киличдароглу.

Но, актуелниот претседател падна под 50 отсто гласови кои се потребни за победа во првиот круг. Ердоган за првпат во 20 години освои 49,76 отсто, додека кандидатот на опозицијата има 45 отсто по обработени над 95 отсто од гласачките ливчиња.

Турција ја чека нова реалност во наредните две недели, со засилена црна кампања.

Total
0
Shares
Поврзани објави
Повеќе

Кличко: Вечерва е нападнат Киев

Неколку експлозии одекнаа вечерва во Подол, историскиот кварт на Киев, изјави градоначалникот на украинскиот главен град, Виталиј Кличко.…