Историското патување на Зеленски во САД

Украинскиот претседател Володимир Зеленски – чиј медиумски талент и цврста решителност му помогнаа да го собере светот за каузата на Украина – слета со американски воен авион во воздухопловната база Ендрјус по патувањето организирано во тајност од безбедносни причини.

Пратениците го споредија неговото патување со божиќното појавување на Винстон Черчил во Капитол во 1941 година, неколку дена откако јапонскиот напад на Перл Харбор ги втурна САД во Втората светска војна.

„За мене е особено возбудливо да имам херојски лидер пред Конгресот во време на војна – време кога демократијата е загрозена“, рече претседателката на Претставничкиот дом Ненси Пелоси, поддржувач на Украина, чија покана до Зеленски беше еден од нејзините последни потези пред на нејзино место да дојде кадар на републиканците.

Американскиот главен град беше украсен во боите на украинското знаме, кое се натпреваруваше со божиќните украси.

Надвор од Белата куќа, телевизиски камери од целиот свет дојдоа да ја снимат посетата на воениот лидер – неговото прво патување надвор од земјата откако Русија изврши инвазија пред точно 300 дена.

Претседателот Џо Бајден му приреди топло добредојде на Зеленски во Овалната соба на Белата куќа, а надвор во студеното време, приврзаниците на Украина поставија безбедносни бариери за да ја покажат својата поддршка.

Зеленски ја носеше својата воена униформа со потпис, а претседателот Џо Бајден му посла црвен тепих по кој го водеше прегрнат гостинот од Украина.

„Ќе продолжиме да ја зајакнуваме способноста на Украина да се брани, особено противвоздушната одбрана“, му рекол Бајден на Зеленски додека седеле покрај каминот во Овалната соба.

Претседателот Владимир Путин „се обидува да ја искористи зимата како оружје, но украинскиот народ продолжува да го инспирира светот“, рече Бајден.

„Искрено го мислам ова – тие не само што не инспирираат нас, тие го инспирираат светот со нивната храброст и како тие избраа да се борат за својата иднина“, додаде Бајден.

Во Белата куќа, Зеленски му се заблагодари на Бајден за „неговата голема поддршка и лидерство низ Европа“.

Зеленски му ја врачи наградата на Бајден што му ја додели „вистинскиот херој“ – капетанот на ракетниот систем HIMARS што ја менува играта на бојното поле.

„Тој ми рече, дајте му го ова на храбриот претседател“, рече Зеленски.

За време на прес-конференцијата, украинскиот претседател зазеде цврст став за враќање на сите територии заземени од руските сили, а Бајден, од своја страна, рече дека Киев никогаш нема да застане сам.

Бајден, исто така, јасно му стави до знаење на Зеленски дека има ограничувања за видот на поддршка што може да му се даде на Киев без да се ризикува поделба меѓу неговите сојузници.

„Борбата на Украина е дел од нешто многу поголемо“, рече Бајден на заедничката прес-конференција со Зеленски покрај него, ветувајќи дека САД ќе стојат против „руската агресија“ „колку што е потребно“.

Зеленски, кој зборуваше главно преку преведувач, рече дека нема да биде притиснат на договор со кој украинската територија – од кои некои Москва тврди дека ги припоила – останува во руски раце.

„За мене како претседател, „праведен мир“ е бескомпромисен во однос на суверенитетот, слободата и територијалниот интегритет на мојата земја; одмазда за целата штета предизвикана од руската агресија“, рече тој.

Украинскиот лидер, исто така, изрази благодарност до Вашингтон што се согласи да го обезбеди напредниот систем за противвоздушна одбрана „Патриот“ како дел од воената помош од 1,85 милијарди долари објавена заедно со неговата посета.

Бајден рече дека е уверен оти западната алијанса за поддршка на Украина ќе остане обединета.

„Воопшто не сум загрижен за задржување на алијансата“, рече Бајден. „Се чувствувам многу добро за солидарноста и поддршката за Украина.

Пред Конгресот, Зеленски му се заблагодари на „секое американско семејство“ во емотивно, но гордообраќање. Тој имаше за цел и да се спротивстави на растечкиот скептицизам за американската воена помош додека војната се навлегува и во новата година.

„На овој посебен Божиќ, сакам да ви се заблагодарам на сите вас. Ви благодарам на секое американско семејство кое ја цени топлината на својот дом и ја посакува истата топлина на другите луѓе“, им рече тој на пратениците, кои го дочекаа со силни овации додека влегуваше во домот на Претставничкиот дом.

Конфликтот почна да се повлекува од медиумските насловни страници во Соединетите Држави, бидејќи републиканците кои го преземаа Претставничкиот дом во јануари покажуваат знаци на слабеење на решителноста.

Во својот говор, опишан од американските медиуми како најважен во кариерата на Зеленски, тој изјави дека неговата земја никогаш нема да се предаде, додавајќи: „Украина е жива и клоца“.

Но, тој ги повика пратениците – многумина облечени во сино-жолтото знаме на Украина – да направат повеќе за неговата земја за време на суровите зимски месеци, барајќи повеќе оружје и финансиска помош.

„Имаме артилерија. Ви благодариме. Дали е тоа доволно? Искрено, не баш“, рече тој во искрен момент што ја расипа претходно расположивата атмосфера, а неговите зборови беа придружени со спонтан аплауз.

Зеленски на пратениците им подари украинско борбено знаме потпишано од војници од опколениот град Бахмут.

Оваа недела, Конгресот е на пат да одобри 45 милијарди долари дополнителна воена и економска помош за Украина како дел од годишниот буџет за финансирање од 1,7 трилиони долари, со што вкупната американска помош ќе достигне повеќе од 100 милијарди долари.

Украинскиот лидер ја призна тежината на историјата што тежи врз Соединетите држави, цитирајќи го 32-риот претседател Френклин Д. Рузвелт кога му рече на Конгресот: „Американскиот народ со својата праведна моќ ќе постигне апсолутна победа“.

Извор: АФП

Total
11
Shares
Поврзани објави