И Кока -Кола си заминува од Русија

Кога ќе се потрошат резервите, Кока-Кола или други брендови на компанијата повеќе нема да се произведуваат и продаваат во Русија, соопштено е од компанијата.

Американската компанија Coca-Cola објави дека го запира производството и продажбата на своите пијалоци во Русија.

„Кога ќе се потрошат резервите на компанијата, Кока-Кола повеќе нема да се произведува и продава од Кока-Кола или други брендови на компанијата во Русија“, се вели во соопштението на компанијата, пренесе Ројтерс.

Во март, компанијата објави прекин на бизнисот во Руската Федерација, особено испораката на состојки за нејзините пијалоци за рускиот пазар.

Во мај, извршниот директор на компанијата Џејмс Квинси призна дека компанијата може да ја напушти Русија, потсетува Интерфакс Русија.

Total
3
Shares
Поврзани објави