Како изгледал крвавиот поход на 14 годишникот во Белград – детали од истрагата

Крвавиот поход во српското училиште во Белград започнал во 8 часот и 30 минути кога избезумен ученик пристигнува во училиштето, почнува да се расправа со чуварот, а потоа, кога мажот се обидува да го смири, тој почнува да клоца се околу себе, па вади пиштол и пука во чуварот, пишува Пинк.рс.

Убиецот потоа продолжува кон просториите на училиштето а во ходник сретнува три деца и ги убива.

Од тука се упатува кон училницата по историја, а таму е учителката што „не ја сака“.

Со пиштол во раката, пука во наставничката, ја ранува, а потоа учениците скокаат врз него и го спречуваат да ги убие сите.

Во борбата со своите соученици убил уште петмина. Пука дури и кога паѓа на подот, а за тоа сведочат дупки од неговите куршуми на таванот од просторијата.

При претрес во училиштето „Владислав Рибникар“ во Врачар каде утрово Коста К. уби десетина лица, пронајден е ранец во кој имало три молотови коктели. Го оставил ранецот во кабинетот за историја.

Total
0
Shares
Поврзани објави