Курц под истрага за корупција

Австрискиот канцелар Себастијан Курц денеска ги отфрли обвиненијата на обвинителството за економски криминал против него и неколку други високи членови на владејачката Австриска народна партија (ОВП) во истрагата на проневера и корупција и истите ги нарече фабрикувани.

-Сега имаме нови обвинувања и повторно станува збор за изградени обвинувања според истата шема: овде СМС-пораките се фрагментирани, сместени во погрешен контекст и околу сето тоа се плете правно-криминална конструкција, рече Курц на маргините на самитот на ЕУ за Западен Балкан што денеска се одржа во Брдо кај Крањ.

Тој потсети на обвинувањата на негова и сметка на министерот за финансии, Гернот Блумел, за време на истрагата за таканаречениот Ибица скандал, што подоцна се покажа за неточна.

Total
3
Shares
Поврзани објави
Повеќе

Во Украина загина новинар

Украинскиот новинар Олександар Махов, кој се пријави во армијата по руската инвазија на Украина, загина во борбите со…