Лавров ја предупреди Молдавија дека е следна на удар

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров се чини дека ѝ се закани на Молдавија среде војната во Украина, за која Кремљ продолжува да тврди дека е испровоцирана од Западот.

Лавров вчера изјави дека Молдавија, која е источноевропска земја и поранешна советска република, се става во опасност во својата желба да се приклучи на Европската унија.

Тој го изјави ова за време на министерската конференција одржана од Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ), најголемата регионална безбедносна организација во светот.

Во јуни 2022 година, ЕУ и нејзините земји-членки понудија непоколеблива поддршка на Молдавија и и дадоа статус на кандидат.

Поддршката беше реафирмирана во март оваа година, при што ЕУ и нејзините членки ветија дека ќе продолжат да обезбедуваат безбедносна и економска поддршка за Молдавија на нејзиниот пат кон пристапување.

„Меморандумот на Козак, кој може сигурно да ја реши ситуацијата во Молдавија пред 20 години, е еден од спречените обиди за решавање на акутните проблеми на нашиот континент врз основа на принципите на ОБСЕ“, рече Лавров.

„Во тоа време, НАТО и ЕУ го торпедираа документот… Всушност, Молдавија беше предодредена да биде следната жртва во хибридната војна против Русија што ја започна Западот“, додаде тој.

Министерството за надворешни работи на Молдавија му одговори на Лавров и ги отфрли неговите тврдења, нарекувајќи ја руската инвазија на Украина „брутална“ и велејќи дека Молдавија „го чувствува целиот арсенал на обиди за дестабилизација што Русија ги започна против нас“.

Во соопштението понатаму се вели: „Со оглед на тоа што министерот Лавров навистина пристигна на состанокот на ОБСЕ, се надеваме дека и тој ќе ја разбере нашата порака, јасна и остра, дека Република Молдавија неповратно оди по европскиот пат“.

Total
0
Shares
Поврзани објави