Луис Енрике ја контактирал полицијата поради закани кон неговиот играч

Денеска репрезентацијата на Шпанија го игра натпреварот од осминафиналето на Европското првенство против Хрватска.

Шпанија и Хрватска не беа премногу воодушевени во групната фаза и дури по победите во последното коло успеаа да се пласираат во осминафиналето на ова натпреварување.

Напаѓачот на Црвената фурија, Алваро Мората, кој имаше неколку големи промашувања на овие натпревари, се најде под големи критики по натпреварите против Шведска и Полска.

Поради тоа, тој доби големи критики од шпанските навивачи, но некои од нив отидоа чекор подалеку и испратија смртни закани до Мората и неговото семејство, што е навистина ужасно.

“После натпреварот со Полска не спиев 9 часа. Загрижен сум дека мојата сопруга мора да го помине ова и дека ми се закануваат дека моите деца дека ќе умрат. Сега сум добро. Пред неколку години ваквите работи ќе ме уништеа, но како што поминав неколку недели изолиран од сите „Сега ми е полесно“, рече Мората, додавајќи.

“Можеби не ја завршив работата на ЕУРО како што требаше. Разбирам дека ме критикуваат затоа што не постигнав гол, но сакам луѓето да се стават во моја позиција. Тие немаат идеја како е да се добиваат закани како јас по направете, прочитајте „Се надевам дека вие и децата ќе умрете“ … Кога ќе се случи трагедија, тие ќе речат: „Беше тоа прекрасно дете“. “Секој пат кога ќе влезам во просторијата, ќе го ставам мобилниот телефон на другиот крај од собата. Она што најмногу ми пречи е она што и го велат на мојата сопруга, моите деца. Ним исто така им ги кажуваат сите овие ужасни закани и навреди”.

Пред натпреварот против Хрватска, се одржа прес-конференција на Луис Енрике, а една од темите беше задолжителна.

Енрике изјави дека е крајно лут на сите што му се заканија на Мората и дека му дава поддршка на својот напаѓач. Тој исто така призна дека поради ваквите закани веднаш повикале полиција.

“Ситуацијата е многу сериозна и сега сè е во рацете на полицијата. Она што го велам овде, не е премногу важно. Се надевам дека полицијата ќе ја заврши работата и ќе ги најде оние луѓе кои му се заканија на Мората и на неговото семејство”, рече Енрике .

sportm.mk

Total
4
Shares
Поврзани објави