Макрон го изгуби апсолутното мнозинство во парламентот

Коалицијата „Заедно“ на претседателот на Франција, Емануел Макрон, освои 38,48 отсто од гласовите, односно 245 места во Собранието, покажуваат резултатите од вториот круг од парламентарните избори во Франција, објави утринава „Ројтерс“.

Тоа е најмалото мнозинство во историјата на Петтата република, која ќе се соочи со 131 пратеник од левичарската коалиција NUPES на Жан-Лук Меланшон, пренесува „Ројтерс“.

Коалицијата „Заедно“ на претседателот на Франција освои 38,48 отсто од гласовите, односно 245 места во Собранието.

Отфрлање на шефот на државата, сега принуден да најде сојузници, а со тоа и да направи компромиси, за да може да ја спроведи неговата програма, која веќе е застарена од новата рамнотежа на моќ во Националното собрание. „Ситуација без преседан“ која „претставува ризик за Франција“, коментираше синоќа премиерката Елизабет Борн.

Total
6
Shares
Поврзани објави