Мицкоски : Ако Ковачевски каже НЕ , ние ќе се повлечеме од барањето за предвремени избори

Претседателот на ВМРО – ДПМНЕ Христијан Мицкоски по средбата со премиерот Ковачевски изјави дека останува на позицијата дека не го прифаќа францускиот предлог. Тој појасни дека на премиерот му дал понуда да каже НЕ за предлогот , по што ВМРО-ДПМНЕ ќе се откаже од предвремени избори. Посочи дека два члена од договорот смета дека треба да се избришат во делот на отворање на Уставот.

Мицкоски нагласи дека државата ја чека тешка зима со проблеми со храна, струја , финасии и безбедност и нуди ВМРО -ДПМНЕ да се вклучи во пребродувањата на сите предизвици доколку Владата се откаже од францускиот предлог.

Total
1
Shares
Поврзани објави