Најмалку 27 загинати при можен подметнат пожар во клиника во Јапонија

Над дваесетина луѓе загинале кога пожар зафатил медицинска клиника во јапонскиот град Осака. На 27 лица им бил дијагностициран „срцев удар и респираторен застој“. Овој термин често се користи во Јапонија пред официјално да се потврдат смртните случаи.

Полицијата истражува дали пожарот бил подметнат, јавуваат јапонските медиуми, наведувајќи дека ден постар маж наводно донел кеса од која истекла запалива течност и се запалила. Се верува дека мажот бил пациент во клиниката за ментално здравје, сместена на четврти кат од висококатницата. По интервенцијата на пожарникарите, пожарот бил изгаснат.

Total
1
Shares
Поврзани објави