Новак во финалето на Вимблдон од 15 часот ќе игра против Шпанецот Карлос Алкараз – битка за историја

Тенискиот ас Новак Ѓоковиќ е на одличен пат да испише нови страници во историјата на тенисот, а таа можност ќе ја има денеска.

Новак во финалето на Вимблдон од 15 часот ќе игра против Шпанецот Карлос Алкараз, а доколку триумфира на Централниот терен ќе направи уште еден голем чекор кон спортската бесмртност.

Ривалството за кое многу се зборуваше во последната година по метеорскиот пораст на Шпанецот имаше само две епизоди бидејќи коцките ретко се совпаѓаа, при што резултатот беше 1:1 во победи.

Двајцата играа само еднаш на Грен слемовите и тоа во четвртфиналето на Ролан Гарос, кога српскиот тенисер победи со 3:1 во сетови во меч кој остана запаметен и по грчевите на младиот Шпанец.

За првото место ќе играат и двајцата најдобри светски играчи кои се менуваа како лидери на АТП листата бидејќи победник од понеделник ќе биде светскиот број 1.

Многумина Алараз го гледаат како наследник на Ѓоковиќ и еден од најголемите таленти во поновата историја на тенисот, а тоа го потврди со веќе освојувањето на Грен слем титулата со 20 победи и поминати 44 недели на врвот на листата.

Иако на Вимблдон дојде со знак прашалник за играта на трева, тој покажа дека е исклучително брз ученик и го освои првиот турнир во Квинс, а потоа лесно мина низ напорната ждрепка, победувајќи ги Александар Зверев, Холгер Руне и Данил Медведев на неговиот пат до финалето.

Од друга страна, Новак Ѓоковиќ е еден од најдобрите во историјата на трева и само Роџер Федерер има освоено повеќе титули на Вимблдон, што се надеваме дека ќе се смени доколку во недела го подигне трофејот и со тоа се израмни со Швајцарецот со осум.

Српскиот тенисер четири пати по ред го освојуваше Вимблдон, а вкупно седум пати и има неверојатна серија на победи во Лондон. Последен пат загуби во 2017 година кога поради повреда му го предаде мечот на Бердих, а на централниот терен каде се игра финалето нема пораз 10 години.

Според сите најави, српскиот тенисер е фаворит пред ова финале и ќе има можност да ја освои 24. Грен слем титула и на тој начин да му побегне на Рафаел Надал и да остане во трката за календарскиот Грен слем.

Total
0
Shares
Поврзани објави