Повреден полицаец во вооружен напад на северот на Косово

epaselect epa09492602 Kosovo Police Special Operations Unit patrol the area near the border crossing between Kosovo and Serbia in Jarinje, Kosovo, 28 September 2021. Kosovo Serbs in the northern part of the ethnically divided town of Mitrovica set up road barricades with trucks and cars to protest against the Kosovo government’s entry ban on vehicles with Serbian registration plates. EPA-EFE/VALDRIN XHEMAJ

Припадник на косовската полиција е полесно повреден во вооружен напад што синоќа околу 23 часот се случил во селото Србовац во општина Звечан на северот на Косово.

Како што соопштија од косовската полиција дежурни единици биле нападнати од „лица вооружени со долги цевки, од возило `ауди`, со сива боја и регистрарски таблички со ознака КМ (Косовска Митровица)“, какви што издаваа властите на Србија до сега.

На местото на настанот пристигнале полициски единици за увид, а повредениот полицаец е пренесен во болница.

Нападот се случил неколку часа откако косовската полиција го зголеми присуството на северот на Косово, каде во последните денови има чести инциденти.

Набргу по соопштението на косовската полиција, пред медиумите се обрати и шефот на Канцеларијата на Владата на Србија за Косово, Петар Петковиќ кој рече дека косовскиот премиер Албин Курти во четвртокот вечерта продолжил со „незаконски и насилни акции насочени кон окупација на северот на Косово“.

Total
1
Shares
Поврзани објави