Почина актерката Сабина Ајрула Тозија

По долго и тешко боледување, почина актерката Сабина Ајрула Тозија во нејзината 75-та година од животот.

Родена е во Скопје на 17 април 1946 година. Студиралa глума на Државниот театар во Скопје. Во кариерата има глумено во многу филмови и серии, заедно со многу познати југословенски глумци како Павле Вујисиќ, Бата Живоиновиќ, Фабијан Шовагович и други.

Ја играше Хајрие Чакирбејли во „Величествениот век“, Афифе Хатун и „Разбојникот нема да владее со светот“.

Total
1
Shares
Поврзани објави
Повеќе

Македонците без визи во САД?

Министерот за надворешни работи Бујар Османи, формираше работна група која ќе има задача за приклучување на Република Северна…