Почина трудницата од Мариупол чија фотографија го обиколи светот: Ако ми го умре бебето убијте ме !

Една од трудниците повредена во воздушниот напад на породилиште во Мариупол на 9 март почина заедно со нејзиното неродено дете.

Кога сфатила дека го изгубила бебето, жената наводно плачела ѝ им рекла на лекарите „веднаш да ја убијат“.

„Првата трудница на видео/фото извештаите од местото на бомбардирањето на детската болница број три во Мариупол (породилна болница), која ја носеа на носилки, не преживеа. А нејзиното неродено дете не преживеа“, напиша репортерката на ВоА, Асија Долина, пренесува Укринформ.Според Долина, оваа информација ја потврдил фотографот Јевхениј Малолетка кој бил таму за време на евакуацијата на жените и се фотографирал за АП.

Друга жена, Маријана Пидурска, чии фотографии исто така се направени за време на гранатирањето на породилиштето во Мариупол, е жива и на 10 март родила девојче.

Total
1
Shares
Поврзани објави