Почина Чиро Блажевиќ

Почина Мирослав Чиро Блажевиќ, легендарниот селектор и селектор на Хрватска. Почина на 88-годишна возраст по долга борба со ракот.

Болеста првпат му беше дијагностицирана во 2011 година, а двапати успеа да ја победи. За жал, не третото. Тој почина два дена пред неговиот 88-ми роденден.

Ќиро е роден во 1935 година како осмо и најмало дете на Катарина и Мата Блажевиќ. Играше фудбал до 31 година во Мутиер, Швајцарија, кога реши да стане тренер.

Во Швајцарија ги водеше Вевеј и Сион, а потоа во 1979 година стана селектор на оваа земја. Подоцна ја презеде Риека, која ја водеше во четвртфиналето на Купот на победниците на куповите, каде што загубија од Јувентус.

Во 1982 година по 24 години пост успеал на Динамо од Загреб да му ја донесе титулата шампион на Југославија.

„Тоа беше нешто совршено и, без конкуренција, најголемиот успех во мојата кариера. Секоја чест за бронзениот медал во Франција, но за мене 1982 година на Динамо е круна на сето она што го направив како тренер“, изјави Блажевиќ.

За сите останати, успехот во кариерата на Чиро Блажевиќ беше третото место на Светското првенство во Франција во 1998 година. Хрватска водеше во полуфиналето со 1:0, но тогаш Лилијан Тирам, бекот на Франција, ги постигна единствените два гола во својата репрезентативна кариера и ги одведе „триколорите“ во финалето.

Роберт Просинечки директно и индиректно го следеше во текот на неговата кариера. Ќе се памети дека Ќиро еднаш рече дека ќе ја изеде тренерската диплома ако Просинечки стане играч. Години подоцна, тој рече дека го направил тоа за да го мотивира да работи подобро.

Шест години „тренерот на сите тренери“, како што го нарекуваа, ја водеше Хрватска и оствари 36 победи, 22 нерешени и 15 порази.

Total
0
Shares
Поврзани објави