Пригожин најавува дека сите украински војници ќе се убиваат, наместо да се заробуваат

Водачот на платеничката група, Вагнер, Евгениј Пригожин на Телеграм објави дека сите украински војници што ќе бидат фатени ќе бидат убиени, а не заробени.

Едноставно ќе ги уништуваме сите на бојното поле, напиша Пригожин.

Вели дека оваа одлука е бидејќи пресретнале радио порака на Украинците, во која разговарале за стрелање на повредени платеници од трупите Вагнер и го обвини Киев за кршење на меѓународното право.

Total
0
Shares
Поврзани објави