Разорен земјотрес го погоди Западен Непал, остави над 100 мртви

Во трагичен пресврт на настаните, силен земјотрес ги погоди областите во западен Непал, одземајќи животи на повеќе од 100 луѓе. Потресите биле толку интензивни што биле почувствувани дури 500 километри во Катманду, па дури и во соседните градови во Индија.

Според Националниот сеизмолошки центар на Непал, земјотресот бил со јачина од 6,4 степени според Рихтеровата скала, додека меѓународните агенции забележале јачина од 5,6 до 6,2 степени. Досега, бројот на загинати изнесува 128, што го прави ова најсмртоносниот земјотрес во Непал од разорниот земјотрес во 2015 година, кој однесе животи на приближно 9.000 луѓе, а над 22.000 беа повредени.

Војската на Непал извести дека над 100 лица се повредени, а се зголемуваат стравувањата дека бројот на жртви може дополнително да се зголеми. Спасувачките и хуманитарните напори се соочуваат со значителни предизвици за да стигнат до погодената планинска област во близина на епицентарот, каде што комуникацијата е нарушена. Овој регион, дом на околу 190.000 луѓе кои живеат во оддалечените села, бара итно внимание.

Непал, сместен покрај Хималаите, најчесто доживува сеизмичка активност поради неговата географска локација. Само минатиот месец, земјотрес со јачина од 6,3 степени според Рихтеровата скала ја погоди нацијата, но, за среќа, немаше жртви.

Властите и хуманитарните организации брзо се мобилизираат за да обезбедат помош и поддршка на погодените од оваа неодамнешна катастрофа. Огромниот приоритет е да се спасат преживеаните, да се понуди медицинска помош и да се процени степенот на штетата предизвикана од земјотресот.

Total
0
Shares
Поврзани објави