Рочиште за нападот на Капитол: Трамп обвинет за обид за државен удар

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп го организираше минатогодишното востание во Капитол, јавува Би-Би-Си, според тврдењата на конгресните истражители за време на сослушувањето за нападот на Капитол, кое беше јавно емитувано на американската телевизија.

Лиз Чејни, републиканскиот потпретседател на Комитетот, рече дека Трамп го запалил фитилот на нападот, а Бени Томпсон, демократ, рече дека бунтот ја загрозува американската демократија.

Томпсон, претседател на комитетот и советник во Мисисипи, рече на сослушувањето:

– 6 јануари беше кулминација, тоа беше обид за државен удар, дрзок обид, како што кажа некој веднаш по 6 јануари, за рушење на власта. Насилството не било случајно. Тоа беше последниот обид на Трамп.

– Претседателот Трамп ја повика толпата, се собра и го запали фитилот на овој напад – рече Циниј.

По речиси една година истрага, Изборниот комитет на Претставничкиот дом на САД, предводен од демократите, се отвори со прикажување извадоци од интервјуа што тој ги водел со луѓе блиски до Трамп.

Беше емитувана снимка од сведочењето на поранешниот американски државен обвинител Бил Бар, кој вели дека тврдењата на поранешниот претседател дека изборите биле украдени се неосновани.

„Не можеме да живееме во свет во кој сегашната администрација останува на власт врз основа на нејзината позиција, непотврдена со конкретни докази, дека имало изборна измама“, рече поранешниот јавен обвинител.

На сослушувањето беше прикажано и видео од сведочењето на Иванка Трамп, ќерката на поранешниот претседател, која рече дека го прифаќа отфрлањето на теоријата на заговор на нејзиниот татко од страна на Бар.

Трамп ја отфрли истрагата и испрашувањето, нарекувајќи се како политичка измама.

Во следните две недели се очекуваат уште пет рочишта.

На денот на нападот загинаа четири лица. По инцидентот четворица полицајци се самоубија, а во нападот беа повредени над 100,пренесуваат американските медиуми.

izvor Makfax

Total
2
Shares
Поврзани објави