Русковска – Наскоро обвинение за Рашковски

Истрагата за поранешниот генерален секретар на Владата, Драги Рашковски е во завршна фаза, вели шефицата на Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција, Вилма Русковска во интервју за РСЕ. Се истражува како може Рашковски да си дозволи гаранција од околу 500 илјади евра за замена на мерката притвор во домашен притвор, а во истрагата влегува и прашањето од каде му парите на Рашковски за хациенда во Побожје. Русковска вели дека и случајот Империја е во завршна фаза, а најавува и дека по истекот на мандатот нема да се кандидира повторно за прв човек на Обвинителството.

Обвинителке Русковска во тек е истрагата за пожарот во модуларната болница во Тетово. Дали се повикани сведоци на распит?

Ние не можеме да викнеме сведоци затоа што не ја водиме истрагата за пожарот. Наш дел е само во јавната набавка, да се разгледа документацијата, да се анализира и потоа да се одлучи што понатаму.

Согласно договорот, набавката на модуларните болници одела преку Министерството за труд и социјална политика. Дали тогаш министерката Јагода Шехпаска ќе биде повикана како еден од сведоците за случајот?

Веќе ви одговорив на прашањето. Додека не направиме анализа не можам да кажам дали некој ќе се вика и кој ќе се вика.

Проектот за тетовскиот ковид центар го доби фирмата Брако, односно набавката и за контејнерите и инвентарот и опремата за ковид центрите. Сопственици на Брако според документацијата за набавката се поранешниот вицепремиер Кочо Анѓушев и Благој Шалев. Но, овластеното лице кое ја потпишува набавката е Шалев. Доколку се утврди кривична одговорност за набавката тоа би значело дека само Шалев би одговарал?

Видете сега навлегуваме во областа на шпекулации. Стварно однапред не можам да кажам. Дали воопшто има одговорност прво треба да се види. Ако има некоја одговорност, односно во делот ако е повреден Законот за јавни набавки или во делот, бидејќи посебен закон е донесен за набавка на овие модуларни болници или во тој дел ако е повреден тогаш ќе одлучиме кого ќе распитаме и кого ќе викнеме. Сето останато е во делот што го води Основното обвинителство во Тетово.

Доколку не фигурира никаде потписот на министерот за здравство Венко Филипче, односно набавката одела преку Министерството за труд и социјална политика тогаш Филипче не би бил предмет на истрагата?

Повторно навлегуваме во шпекулации. Прво треба да ја видиме документацијата па евентуално ако сметаме дека нешто во делот на набавките не е во ред ќе се одлучува кој и дали ќе биде повикан, дали како сведок, дали како лице од кое се бараат потребни известувања затоа што тоа се ќе биде во предистражна постапка.

Како германските експерти ќе помагаат во утврдување на причините за пожарот?

Тоа ќе треба да ги прашате колегите од Тетово.

Обвинителке како го доживувате фактот дека Зоран Милески кој беше осуден на три години затвор во еден од најголемите случајот Рекет кој го предводевте добил прекин на издржување на казната поради тахикардија?

Видете, прво како човек не само како обвинител, стварно многу ме погоди сообраќајната несреќа што се случи каде загина човек. Тројца или четворица се тешко повредени. Во тој дел Обвинителството нема ингеренции во извршување на санкциите. Значи нашето завршува кога ќе добиеме правосилна пресуда, односно работата на Обвинителството. Се понатаму е во доменот на извршување на санкции. Така што за тоа ќе треба да го прашате директорот на затворот што го одобрил прекинот.

Но, ве прашувам вас лично, бидејќи вие го предводевте тој случај?

Видете, не можам да кажам. Не сум ја видела документацијата да знам дали бил оправдан прекинот или не. Наше мислење се бара само доколку прекинот е подолг од 30 дена и тогаш на увид ни се доставува или медицинска документација или било што за да даде свое мислење и да се произнесеме по предлогот за прекин на казната. Вака јас немам видено и не можам да знам дали е стварно оправдан тој прекин или не.

До каде е истрагата за поранешниот генерален секретар на Владата, Драги Рашковски?

Истрагата е во завршна фаза. Го добивме материјално-финансиското вештачење. Се чека уште едно вештачење, треба до следната недела да стигне и тоа и ќе се викаат осомничените да дадат своја одбрана, доколку сакаат.

Дали тоа значи дека наскоро би можело да има обвинение?

Да.

Истражувате ли како може Рашковски да си дозволи гаранција од околу 500 илјади евра за замена на мерката притвор во домашен притвор?

Да.

Дали во истрагата влегува и прашањето од каде му парите на Рашковски за хациенда во Побожје?

Да.

Колку фактот што таа е на име на неговите малолетни деца е проблем во истрагата, кога се уште нема нов закон за проверка на потекло на имот?

Не е проблем воопшто, затоа што и сегашниот закон предвидува доколку се утврди одговорност, се разбира, доколку судот утврди дека некој е виновен, има проширена конфискација и тука спаѓаат членовите на потесното семејство – сопруга, маж, деца, зависи кој е обвинет, така што тоа воопшто не е проблем и според постоечката законска регулатива.

Рековте дека го истражувате потеклото на парите, дали дојдовте до некакви сознанија од каде се тие пари?

И предистражната и истражната постапка се преставуваат тајно, така што не можам да откријам повеќе од она што ви го кажав.

Зошто случаите кои се од интерес во јавноста, како „Империја“ не се главен приоритет на обвинителството со цел побрзо да се заврши истрагата, бидејќи знаеме дека трае со години?

А, зошто мислите дека не се приоритет?

Бидејќи трае со години, а на пример за случајот Рекет истрагата траеше само три месеци и имаше обвинение.

интервјуто продолжува slobodnaevropa.mk

Total
19
Shares
Поврзани објави
Повеќе

Пониски цени на горивата

Од вечерва на полноќ цените на горивата ќе имаат големо намалување, особено дизелот, кој поевтинува четири денари во…