САД одобри испраќање Ф-16 во Украина

САД им одобри на Данска и Холандија  да испратат свои борбени авиони Ф-16 во Украина, но откако ќе заврши обуката за пилоти. Ова засега го изјавува неименуван американски претставник.

– Вашингтон ги увери данските и холандските власти дека САД ќе го забрзаат одобрувањето на барањето за трансфер на Ф-16 во Украина откако пилотите ќе бидат обучени,  открива изворот кој е официјален претставник.

Според дадените информации,државниот секретар Ентони Блинкен испратил писма до своите дански и холандски колеги во кои ги уверил дека барањата ќе бидат уважени.

Total
0
Shares
Поврзани објави
Повеќе

Над 45 загинати во поплавите во САД , градоначалникот на Њујорк ги обвини метеоролозите за погрешни прогнози

Американскиот претседател Џо Бајден изјави дека се потребни историски вложувања во справувањето со климатската криза додека североистокот на…