Твитер отпушти 50 отсто од своите вработени

Твитер отпушти 50 отсто од своите вработени, објави компанијата, наведувајќи дека тоа нема да влијае на квалитетот на умереноста на содржината на таа социјална мрежа.

Директорот за безбедност и интегритет на Твитер, Џоел Рот, рече дека 15 отсто од вработените во неговиот оддел, кој е одговорен за спречување на ширење на дезинформации и штетна содржина, се отпуштени за да ги смират корисниците и огласувачите по преземањето на компанијата од страна на милијардерот Илон Маск, пренесува Ројтерс..

Во целата компанија отпуштени се 3.700 вработени или 50 отсто од вкупниот број, додаде тој, наведува британската агенција, пренесува Танјуг.

Со оглед на тоа што до само неколку дена до среднорочните избори во САД, Рот рече дека борбата против штетните дезинформации останува главен приоритет на компанијата.

– Што се однесува до намалувањето на работната сила на Твитер, за жал нема избор кога компанијата губи повеќе од четири милиони долари дневно. Сите кои беа отпуштени добија три месеци отпремнина, што е за 50 отсто повеќе од законската обврска – пишува во соопштението новиот сопственик на компанијата, Илон Маск.

Total
0
Shares
Поврзани објави