Трамп ја објави својата кандидатура за претседател на САД

На митинг во американската сојузна држава Ајова, Доналд Трамп ја објави својата кандидатура за претседател на САД.

Тој пред присутните на митингот во Сју Сити синоќа рече дека „многу, многу, многу е веројатно“ дека ќе се кандидира повторно во 2024 година.

„За нашата земја да биде успешна, безбедна и славна. Многу, многу, многу веројатно ќе го направам тоа повторно“, рече Трамп пред поддржувачите.

Трамп говореше на првиот од четирите митинзи во петдневната кампањата за републиканските кандидати пред среднорочните избори за Конгресот и гувернерите на државите

Total
1
Shares
Поврзани објави