Уапсената наставничка осомничена за дилање дрога предавала на деца од 5 -то до 9-то одделение

По приведувањето на наставничката во скопското основно училиште „Александар Македонски“, идентитетот е познат меѓу наставниот кадар и учениците. Станува збор за предметна наставничка која предавала од 5-то до 9-то одделение.

Атмосферата во училиштето се нормализирала по вознемиренсоста од оваа вест меѓу родителите, учениците и наставниот кадар.

Приведувањето на наставничката е дел од координирана акција на МВР која беше спроведена вчера и денес и беа приведени повеќе лица.

Како што изјави портпаролот на МВР, при претресот пронајдени се околу седум килограми амфетамин, околу еден килограм кокаин, околу 22 килограми марихуана, автоматска пушка калашников, рамки за пиштоли и за автоматска пушка, куршуми од различен калибар, списоци од евиденција на лица кои купувале дрога и кои должеле за наплата на дрогата.

Исто така, како што додаде, пронајдени се и четири возила кои биле употребувани при продажбата на дрога и пари кои се добиени од продажбата на оваа дрога.

Претходно, посочи Ангеловски, во месеците јануари, февруари и март под раководство на јавен обвинител од ОЈО Скопје спроведена е криминалистичка истрага, при што приведени се други три лица кои се поврзани со овој случај.

„Приведените лица подолго време на улиците на Скопје продавале синтетичка дрога афетамин како и други дроги, имале изнајмено станови во центарот на Скопје, како и во населбата „Ѓорче Петров“ и дрогата ја продавале по различна цена. На пример, амфетаминот го продавале за 2 илјади денари за грам, кокаинот за 3 илјади денари за грам, екстази таблета за 600 денари, а пакување марихуана за илјада денари“, додаде Ангеловски.

Тој потенцира дека вакви акции МВР спроведува и во останатите градови во државата.

Total
0
Shares
Поврзани објави
Повеќе

Попладне пороен дожд

Времето денеска ќе биде претпладне сончево со мала до умерена облачност, информираат од УХМР. Попладне се очекува да…