Уапсениот шеф на Коза Ностра убил 50 луѓе, меѓу кои и двајца судии, има супермаркети на Сицилија, милијарди, и бизнис врски со Берлускони

Италијанските карабинери го уапсија најбараниот мафијашки бос во земјата, Матео Месина Денаро, јави италијанската новинска агенција АНСА.

Денаро, чиј прекар е Дијаболик, бил уапсен во приватна клиника во Палермо.

Прекарот го добил од истоимениот италијански лик од стрипови. Тој се смета за еден од новите водачи на Коза Ностра по апсењето на Бернардо Провенцано на 11 април 2006 година и апсењето на Салваторе Ло Пиколо во ноември 2007 година. Месина Денаро стана познат на национално ниво на 12 април 2001 година кога списанието L’Espresso го стави на насловната страница со наслов: Ecco il nuovo capo della Mafia („Ова е новиот шеф на мафијата“). Тој е бегалец на листата на најбарани од 1993 година и според магазинот Форбс тој е меѓу десетте најбарани криминалци во светот. Со смртта на Бернардо Провенцано во 2016 година и Салваторе Риина во 2017 година, Месина Денаро се смета за неприкосновен шеф на сите шефови во мафијата.

Матео Месина Денаро е роден во Кастелветрано во провинцијата Трапани, Сицилија. Неговиот татко, Франческо Месина Денаро, познат како Дон Чичо, бил шеф на мафијашката комисија во регионот Трапани. Матео научил да користи пиштол на 14 години, а првото од многуте убиства го извршил на 18. Се проценува дека убил најмалку 50 луѓе. „Сам наполнив гробишта“, се пофали еднаш. Тој направи репутација со убиството на ривалскиот шеф Винченцо Милацо од Алкамо и задавувајќи ја неговата бремена девојка.

Неговиот татко започнал како телохранител и надзорник на имтотот на семејството Д’Али, богати земјопоседници. Антонио Д’Али постариот мораше да поднесе оставка од одборот на Банко Сикула во 1983 година, бидејќи се појави на списокот на тајната масонска ложа Propaganda Due. Неговиот син Антонио Д’Али Јуниор стана сенатор на партијата Форца Италија на Силвио Берлускони во 1996 година, а во април 2001 година потсекретар во Министерството за внатрешни работи, институцијата одговорна за борба против организираниот криминал. Неговиот братучед Џакомо Д’Али е советник на Banca Commerciale Italiana (Comit) во Милано, која ја купи Banca Sicula во 1991 година. Братот на Матео, Салваторе Месина Денаро, уапсен во ноември 1998 година, работеше во Banca Sicula и продолжи да работи за Comit.

По природната смрт на неговиот татко во ноември 1998 година, Матео го презеде раководството на мафијата во провинцијата Трапани. Се вели дека тој командувал со околу 900 мажи и очигледно ги реорганизирал 20-те мафијашки семејства во Трапани во еден единствен огранок одвоен од остатокот од Коза Ностра. Мафијата Трапани се смета за упориште на Коза Ностра.

Месина Денаро ги добива своите пари преку обемен рекет на бизнисмени и бришење договори за јавна градба (семејството поседува значителни каменоломи за песок). Тој е активен и во меѓународната трговија со дрога со кланот Кунтрера-Каруана, привлекувајќи внимание на Федералното истражно биро на САД (ФБИ). Заработува и преку легитимен бизнис, има удели во синџир супермаркети во Сицилија и поседува огромни маслинови градини. Тој беше вклучен во производството на маслиново масло во корумпиран бизнис, кој користеше евтина африканска работна сила.

Според полицијата од Палермо, тој има контакти и со колумбиските картели за шверц на дрога, како и во Белгија и Германија. Месина Денаро има силни врски со мафијашките семејства во Палермо, особено во Бранкачо, територија на семејството Гравиано. Филипо Гутадауро, братот на Џузепе Гутадауро – регентот на мафијата Бранкачо додека Џузепе Гравијано и Филипо Гравијано се во затвор – е зет за сестра на Месина Денаро, која и самата била вклучена во мафијата и ќе биде упасена. Тие се вклучени во шверц на кокаин. По бомбашките напади во Капачи и Виа Д’Амелио во кои загинаа обвинителите Џовани Фалконе и Паоло Борселино, апсењето на Салваторе Риина на 15 јануари 1993 година, Коза Ностра започна терористичка кампања во што Месина Денаро одигра истакната улога.

Тоа резултираше со серија бомбашки напади во Фиренца, Милано, Латерано и на поштадот Виа Сан Теодоро во Рим, во кои загинаа 10 лица, а 93 беа повредени, како и оштетувања на центрите на културното наследство како што е галеријата Уфици.

Матео Месина Денаро ги набљудуваше движењата на Џовани Фалконе и министерот за правда, Клаудио Мартели, во 1991 година. По бомбашките напади во 1993 година, Месина Денаро се криеше од јуни 1993 година.

Според истражителите, меѓу 1994 и 1996 година Месина Денаро се криел кај неговата љубовница Марија Меси, со која отишол на одмор во Грција под лажното име „Матео Краколици“.

Во 2000 година, Марија Меси беше уапсена, а бидејќи полицијата пронашла љубовни писма што таа ги разменила со Матео Месина Денаро, следната година била осудена на три години затвор за помагање и поттикнување заедно со нејзиниот брат Франческо.

На 6 мај 2002 година, Месина Денаро беше осуден во отсуство на доживотен затвор за неговата улога во бомбашките напади во 1993 година.

Во јануари 2010 година, полицијата заплени градежни компании, вили, продавници и возила во вредност од околу 550 милиони евра од западниот сицилијански градежен магнат, Росарио Касио, за кој се верува дека е еден од главните банкари и перач на пари на Месина Денаро. Заедно со 700 милиони евра имот земен од магнатот од супермаркети Џузепе Григоли на крајот на 2008 година и 200 милиони евра од градежниот тајкун Франческо Пекора во ноември 2009 година. Вкупно беа запленети 1,4 милијарди евра, што се гледа како јасен потсетник за длабоката вкоренета економска моќ на Месина Денаро.

Во септември 2010 година, полицијата заплени рекордна сума на имот во вредност од 1,5 милијарди евра од сицилијанскиот бизнисмен Вито Никастри обвинет за соработка со Месина Денаро. Тој инвестирал во извори на енергија од ветер и сончева енергија, како начин за перење пари.

Италијанската полиција применуваше нова стратегија за да се обиде да го фати Месина Денаро, апсејќи голем број негови соработници и одземајќи милиони евра имот. „Кругот се затвора околу бегалецот бр.1“, рече министерот за внатрешни работи Роберто Марони. Главниот обвинител на Палермо, Франческо Месинео, додаде дека целта на стратегијата против Месина Денаро била „да се исуши водата во која плива“.

Во 2012 година, иако сè уште беше на слобода, Месина Денаро беше една од петте лица осудени на доживотен затвор за нивната улога во убиството на Џузепе Ди Матео.

Во 2013 година, сестрата на Месина Денаро, Патриција Месина Денаро, беше уапсена заедно со неколку други соработници на мафијата што беше сериозен удар врз Месина Денаро. Во 2018 година, таа беше осудена на 14 години затвор за мафијашко здружување, надворешно натпреварување и обид за изнуда.

Во декември 2017 година, над 200 италијански полицајци извршија претрес на имот во сопственост на околу 30 италијански мафиози во близина на Кастелветрано, неговиот роден град, во потрагата по Месина Денаро.

Во ноември 2018 година, на италијанскиот бизнисмен Кармело Пати, обвинет за соработка со Месина Денаро, италијанската полиција заплени 1,5 милијарди евра од неговиот имот врз основа на тоа дека тие се поврзани со приноси од криминал.

Во 2020 година, Месина Денаро беше осуден во отсуство на доживотен затвор од страна на Corte d’Assise затоа што беше еден од поттикнувачите на бомбашкиот напад во Капаци и бомбардирањето на Via D’Amelio.

На 10 септември 2021 година, имаше холандски вести дека Месина Денаро можеби бил уапсен два дена порано додека била во ресторан во Хаг. Меѓутоа, холандските обвинители подоцна потврдија дека тоа не бил Денаро, туку човек од Ливерпул. По овој инцидент, сериозни критики беа упатени кон италијанските власти.

Денеска, на 16 јануари 2023 година, тој е уапсен на Сицилија од италијанската полиција, откако бил бегалец од 1993 година.

Total
1
Shares
Поврзани објави