ФБИ изврши претрес во имот на Трамп

ФБИ во понеделникот изврши претрес во одморалиштето Мар-а-Лаго на Доналд Трамп во Палм Бич, Флорида, како дел од истрагата за ракување со претседателските документи, вклучително и доверливи документи, кои можеби биле донесени таму.

Поранешниот претседател потврди дека агенти на ФБИ биле во Мар-а-Лаго и рече дека „дури провалиле во мојот сеф“. Тој бил во кулата Трамп во Њујорк кога беше извршен налогот за претрес на Флорида, изјави извор за Си-Ен-Ен.

Мојот прекрасен дом, Мар-А-Лаго во Палм Бич, Флорида, моментално е под опсада, рација и окупација од голема група агенти на ФБИ“, рече Трамп во изјавата во понеделникот вечерта.

Потегот за претрес на домот на поранешниот претседател го зголемува влогот за Министерството за правда и доаѓа додека правните проблеми на Трамп продолжуваат на повеќе фронтови. Трамп, исто така, се очекува да објави во наредните месеци дека ќе започне уште една кандидатура за Белата куќа во 2024 година.

Синот на Трамп, Ерик, му рекол на водителот на Фокс, Шон Ханити дека „целта на рацијата, според она што тие го рекоа, е затоа што Националниот архив сакал, знаете, да потврди дали Доналд Трамп поседувал некакви документи или не“.

Кристина Боб, адвокатка на Трамп, изјави дека ФБИ запленила документи.

„Претседателот Трамп и неговиот правен тим соработуваа со претставници на ФБИ и Министерството за правда на секој чекор од патот. ФБИ спроведе ненајавена рација и заплени документи“, рече Боб.

Имаше комуникација меѓу ФБИ и американската тајна служба пред да се изврши налогот за претрес во понеделникот, рече лице запознаено со ова прашање, дозволувајќи му на ФБИ да пристапи до имотот без никакви компликации. Има само мал отпечаток на Тајната служба во Мар-а-Лаго кога Трамп не е таму.

Си-Ен-Ен побара коментар од ФБИ. Министерството за правда одби да коментира за Си-Ен-Ен.

Официјален претставник на Белата куќа изјави дека не бил известен за претресот. Претседателот Џо Бајден, изјави висок функционер на администрацијата, не знаел за рацијата во Мар-а-Лаго додека не била објавена во вестите.

Total
3
Shares
Поврзани објави