ФОТО: Први фотографии по разорниот земјотрес во Крит – како изгледа островот по тресењето

Земјотрес со магнитуда од 6 степени според Рихтерова скала го погоди денеска грчкиот остров Крик, соопшти Европско-медитенски сеизмолоки центар.

Потресот се случил на 20 километри југоисточно од градот  Ираклион, на длабочина од 2 километри.

Најблиската населба до епицентарот Ано Арханес, кој има 3.900 жители. Таа од местото на земјотресот е одалечена 10 километри.

Потресот е забележан во 08:17 часот според средноевропско време, однос во 09:17 по грчко време.

Total
1
Shares
Поврзани објави