Јовески: Очекувам за многу брзо Обвинителството во Тетово да се изјасни за случајот со трагедијата во тетовската модуларна болница

Истрагата за трагедијата во тетовската модуларна болница што се случи на 8 септември лани, при што во пожарот животот го загубија 14 лица, од кои 12 пациенти и двајца роднини на пациенти, е при крај и деновиве, за брзо време очекувам Основното јавно обвинителството во Тетово да донесе одлука за овој настан, соопшти денеска јавниот обвинител Љубомир Јовески одговарајќи на пратеничко прашање до каде е случајот и дали ќе има кривична одговорност.

„Жал ми е што оваа голема трагедија се користи во политички цели. Обвинителството од почетокот презеде сè и одговорно пристапи. Ако ние, како што беше поставено прашањето, сакаме да го забошотиме овој случај, немаше уште вечерта на помош на Обвинителството од Тетово да им ставиме на располагање двајца дежурни обвинители од Скопје и сите ресурси со кои располага ЈО. Дека Обвинителството постапува објективно зборува и фактот што се побара меѓународна помош од германски експерти за вештачење. Во овој дел од постапката не се преземени само овие вештачења, сослуашани се и други лица, има вештачење од техничкиот факултет на електричната инсталација… Сакам да ве уверам дека целосно го истражуваме овој случај и на поставените дилеми ќе дадеме одговори“, рече Јовески.

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Миле Лефков, кој го постави прашањето, рече дека не е задоволен од одговорот на Јовески и истакна дека сè што тој денеска кажа се вести стари седум месеци, веќе слушнати од медиумите.

„Единствено ново што кажавте е дека очекувате деновиве да има нешто од Обвинителството во Тетово. Очекувате“, рече Лефков.

Тој, исто така, му забележа на обвинителот Јовески дека не може да се каже дека со поставувањето на прашањето за тетовската трагедија овој настан се политизира бидејќи, како што рече, тоа прашање е поставено од собраниска говорница, од лица кои се избрани од народот, а јавноста треба да знае што се случува.

Total
8
Shares
Поврзани објави
Повеќе

Гури од ДУИ вплеткан во шема со даночна измама, со 15 лица правел поврат на ДДВ преку фиктивни сметки, а со парите купил и деловен простор, тврди Обвинителството

Функционерот на ДУИ, Исмет Гури, е вплетен во организирана шема за правење даночна измама, објави Обвинителството. Тој е…
Повеќе

Три медицински сестри, вработен во техничка служба на Инфективното одделение во Кумановската болница, доктор кој работи во Скопјe и четворица пазарни инспектори, еден санитарен инспектор, новозаразени во кумановско

Во Центарот за јавно здравје во Куманово, денеска се регистрирани 24 новозаболени од коронавирус. Од нив 15 се…