9 години затвор за набавка на возила за МВР

Ѓоко Поповски доби 9 години затвор за малверзации околу набавката на возила за потребите МВР. Ова е истата пресуда како лани во мај кога судијата Добрила Кацарска го осуди Поповски на девет години затворска казна за злоупотреба на службената должност при спроведување на тендерската постапка и изборот на најповолна понуда при набавката на 300 возила за потребите на министерството.

Според обвинението Поповски не ги почитувал законските прописи за јавна набавка и го оштетил буџетот 453.570 евра.

Судскиот процес се водеше од СЈО под името Триста.

Total
0
Shares
Поврзани објави
Повеќе

Ромската заедница со претставка до Народен Правобранител: „Во Министерството за култура нема ниту еден вработен од ромска етничка припадност“

Во текот на вчерашниот ден, активистот за човекови права, Тефик Махмут, излезе со претставка за несоодветна и неправична…