Филипче: Пациентката врз која беше извршена трансплантацијата на срце најпрво се исплаши и ја одби операцијата

Министерот за здравство, Венко Филипче изјави дека пациентката прво ја одбила трансплантацијата на срцце.

-Оваа пациентка која сега се трансплантираше беше на првото место на листата на трансплантација и претходниот период, меѓутоа се исплаши и одби, рече Филипче во гостувањето на Телма за третата трансплантација на срце во историјата на Македонија.

Според него, сега кога се понудила повторна шанса за да добие срце, пациентката била повторно контактирана и овој пат прифатила.

-Кажа дека не можела да си прости што претходниот пат одбила трансплантација. Сепак, станува збор за пациенти без друга опција, на кои трансплантацијата им е единствен пат, за да го продолжат животот. Тие дури не се кандидати за механички срца, додаде Филипче.

Операцијата беше извршена врз 39 годишна жена, со вродена срцева маана, кoја подолго време чекаше донор. Тешката операција трaеше 5 часа.

Total
0
Shares
Поврзани објави
Повеќе

фото -Најнова вест !- Нашите спасувачи од доброволното противпожарно друштво од Чаир „Бајрам Мифтари“ извадија преживеана жена од урната зграда во Турција

Четворицата членови од доброволното противпожарно друштво од Чаир „Бајрам Мифтари“ од Скопје вечерва успеаа да пронајдат и спасат жена…
Повеќе

Клиника за детски болести: Постапено е според протоколите за дијагностика и лекување, детето е родено со Даунов синдром

ЈЗУ Универзитетската Клиника за детски болести Скопје во демант испратен до медиумите тврди дека е добро запознаена со случајот…