Филипче потврди дека лекари напуштат работа од премореност од Ковид-19

Mинистерот Венко Филипче признава дека одредени доктори од Државната болница напуштат работа затоа што се преморени од борбата со Ковид-19.

„Изморени од борбата со Ковид-19, доктори си одат или најавуваат заминување од државната клиника“, изјавил Филипче одговарајќи на шпекулациите во јавноста дека лекари го напуштат јавното здравство.

Филипче потврди дека сестрите кои минатиот викенд најавија заминување, сега потврдиле дека ќе одат во приватни клиники, но истакна дека на нивно место ќе се вработат нови сестри.

Total
0
Shares

USJE
Поврзани објави