Кислородната поддршка и дуплата доза антибиотици причина за најголема смртност од Ковид-19 во Македонија?

Високи дози на антибиотици, различни болнички протоколи, неискуство на персоналот во малите градови – се меѓу причините за се уште високата смртност од ковид-19 во земјава, наведуваат дел од експертите за тв Сител.

Микробиологот Никола Пановски, вели дека досега никој не ги анализирал причините за високата смртност. Се сомнева дека пациентите биле предозирани со лекови.

-Давањето на многу лекови на пациентите уште додека се здрави и во добра состојба, по 10-15 лекови прима секој пациент, два антибиотика, така да имаме во болниците често пати доагаат пациенти кои се интоксицирани од лекови, место да им се зголеми имунитетот им се намалува.  А за антибиотиците е докажано дека се беспотребно давани. Сум докажал дека сумамедот е даван во две дози, што се забранети, токсични дози, што е кривично дело и никој не реагирал, вели д-р Пановски за Сител.

Чолакова-Дервишова, како причина за високата смртност го посочува количеството кислород кој пациентите го добиваат за време на болничкото лекување.

-Мислам дека преголемите дози на кислород исто така штетно влијаат. Можете да ги земете бројките колку секој матичен лекар лекувал, третирал, таа статистика ја има во базата на Мој термин и колку луге од тие останале живи. Значи тој процент е многу, многу висок, вели таа за Сител.

На светската мапа за следење на состојбата, Македонија е на високото шесто место според бројот на починати на еден милион жители.. Од почеток на пандемијата, регистрирани се вкупно 5.230 смртни случаи.

Total
0
Shares

USJE
Поврзани објави
Повеќе

Лекарката од Кожно која држела предавање на деца за корона се огласи – Добра сум, не сум била во контакт со директорката, спаѓам во група на низок ризик!

По големиот аларм кој го вклучија родители од Основно училиште каде минатата недела лекар од Клиниката која сега…