Почина режисерот Љубиша Георгиевски

Утрово, на 81-годишна возраст, почина Љубиша Георгиевски, театарски и филмски режисер, драмски писател и професор по театарска режија на Факултетот за драмски уметности во Скопје.

Тој во 1994 година беше кандидат за претседател на Република Македониа, од 2000 до 2004 година беше амбасадор во Бугарија, а во периодот од 2006 до 2008 беше претседател на Собранието на Република Македонија.

Георгиевски е роден на 30 мај 1937 година во Битола. Дипломирал на Академијата за театар, филм, радио и телевизија, група „Театар и радиорежија“, во Белград 1974.

Total
0
Shares
Поврзани објави