Прва пресуда за тероризам за “27ми април” за Нова Година

Деновиве адвокатските друштва обвинети, сведоци и други странки во постапката за настаните од 27 април лани за која ќе се суди за тероризам добија невообичаени судски покани. Поканите се со долг текст и прецизни датуми за закажани судски термини. Првиот е на 22 август, а последниот термин е 30 ноември. Доколку се одржат како што е планирано првата пресуда за овој случај може да падне или на почетокот на декември или најдоцна околу Нова Година. Предметот е огромен со многу обвинети и сведоци. Дел се во притвор дел во куќен притвор.
На поканата јасно е наведено дека доколку поканетиот сведок не се појави на закажаниот термин и не го оправда отсуството ќе биде доведен со полција.
Судијата Добрила Кацарска ги закажа рочиштата однапред за да знаат и бранителите на обвинетите да го планираат роковникот оти закажувањето рочишта по одржано рочиште поради обврски на адвокатите може да биде многу проблематично и да го одолговлекува предметот. Исто така поради обемноста на предметот со обвинети треба да биде однапред резрвирана сала за судење која не е искличено да биде свечената сала во Врховен суд со оглед дека има многу обвинети ќе присуствуваат нивни роднини , но и огромен интерес од медиумите.
Меѓу обвинетите се петмина пратеници. 28 лица ќе одговараат за тероризам, а двајцата агенти од УБК кои ги одземаа снимките од безбедносните камери во Собранието, ќе одговараат за помагање. Обвинет е и ексдиректорот во МВР Митко Чавков и други старешини од МВР и од Агенцијата за разузнавање. Обвинети се и актер и оперски пеач.

Total
0
Shares
Поврзани објави