Сe укинува полицискиот час?

На денешниот состанок на Комисијата за заразни болести ќе се одлучува за нови мерки околу заштита на населениот од ковид. Една од мерките е полицискот час за кој се размислува да биде укинат. Тоа најверојатно ке се случи во среда

Со укинување на полицискиот час се отвора можноста да се продолжи работното време на угостителите, додека олеснувања се очекуваат и во други области, каде што се применуваат ограничувања.

Во моментов во Македонија на сила е забраната за движење, односно полициски час од 24 до 4 часот по полноќ, а според зборовите на министерот Филипче по опаѓањето на бројката на активни случаи и бројот на хоспитализирани, се очекува и дополнително опуштање на мерките.

Total
0
Shares
Поврзани објави