Скопјанец со автоматска пушка убил куче

Во понеделникот, жител на Скопје бил пријавен дека со огнено оружје усмртил куче на неговиот сосед и го фрлил на непозната локација.

„На 24 мај 2021 околу 21 часот во Полициската станица Прилеп, Ф.В.(47) од с.Крушејца, прилепско, пријавил дека неговиот сосед П.Т.(61) од Скопје, кој престојувал во с.Крушејца, со огнено оружје го усмртил неговото куче, по што го фрлил на непозната локација во атарот на селото. По извршениот увид биле пронајдени две чаури, а во разговор со полициски службеници П.Т. изјавил дека со два истрела го усмртил кучето на Ф.В. а потоа го фрлил надвор од населено место. Тој го предал користеното огнено оружје, автоматска пушка марка „Застава М 72“, кое го поседувал без дозвола. По документирање на случајот ќе биде поднесена соодветна пријава“, велат од МВР.

Total
0
Shares

USJE
Поврзани објави
Повеќе

Почина Наќе Стојановски

Почина Наќе Стојановски, истакнат член на СДСМ, пратеник во три мандати, и вршител на други важни должности меѓу…