Сребро и бронза за деца од Скопје со Даунов синдром на меѓународни спортски игри

Сребро и бронза освоија нашите Матеј Алралов и Никола Стојановски во Белград на меѓународни спортски игри за лица со инвалидитет. На Beograd OPEN 2018 учестваа над 20 земји со над 700 учесници. Во оваа силна конкуренција нашите момчиња освоја медаљи во пливање.
Никола Стојановски детето со Даунов синдром во слободен стил освои сребрен медал, а неговото другарче Матеј Аларов со пливање грбно среберен медал. Најголемо злато освоија тенерите Радован Вељановски и Марин Мојсовски кои со години ги тренираат овие деца пливање.
На овој престижен меѓународен натпревар имаше натпревари за лица со посебни потреби и тоа во одбојк, пинг понг, атлетика, кошарка во колички, фудбал за глуви, пливање , шах, пикадо за слепи.
Нашите деца беа меѓу најдобрте во пливање.

Total
0
Shares
Поврзани објави
Повеќе

Падна Дураку

https://www.facebook.com/Almakos1/videos/354247085329197/ Садула Дураку, министерот за екологија денеска на прошетка по повод прославата на Денот на албанската азбука се…
Повеќе

ИСЧЕЗНАТ !

Исчезнато е  Горан Атанасовски од Скопје. Истиот има 35 години. Последнни информации кои ги има семејството е дека…