Трамп од Ковид-19 ќе се лекува во воена болница

(Си-Ен-Ен) Претседателот Доналд Трамп ќе биде хоспитализиран во Националниот воено-медицински центар Валтер Рид и ќе остане таму неколку дена, соопшти Белата куќа во петокот попладне.

Развојот се случи приближно 15 часа откако Трамп откри дека бил позитивен на коронавирус. Белата куќа го опиша потегот како претпазлив и не е производ на итно влошување на состојбата на Трамп.
Нема извршено пренесување на моќта на потпретседателот Мајк Пенс, изјави портпаролката на Белата куќа Алиса Фарах. „Претседателот е одговорен“, рече таа.
Трамп требаше да биде пренесен со неговиот хеликоптер „Марин оне“ во болницата. Вообичаено е претседателот да патува до Валтер Рид на бродот „Марин Оне“.
Во изјавата, портпаролот на претседателот рече дека Трамп „останува расположен, има лесни симптоми и работи во текот на целиот ден“.

Р.Д.

Total
0
Shares

USJE
Поврзани објави