Утре завршува полицискиот час, Филипче не ја исклучи можноста за нови мерки

Утре изутрина во 05 часот престанува да важи одлуката на Владата за воведување полициски час. Министерот за здравство Венко Филипче вчера изјави дека на ја исклучува можноста за воведување дополнителни рестриктивни мерки доколку сегашните не ги дадат посакуваните резултати во менаџирањето на здравствената криза предизвикана од коронавирусот. Тој смета дека на почетокот на неделата ќе има резултати од полицискиот час што беше воведен пред 11 дена.

„Очекувањата се дека после воведување на една одредена мерка резултатите ќе бидат видливи после седум до 10 дена, што значи дека на почетокот на следната недела очекуваме некакви резултати од воведувањето на полицискиот час од 22 до 5 часот наутро“, рече вчера Филипче по посетата на Општата болница во Кочани.

Total
0
Shares
Поврзани објави